CB radio AM czy FM? Sprawdź to!

CB radio wraca do łask. Kierowcy coraz chętniej zakupują odbiorniki i montują anteny. Chcą być w kontakcie z innymi użytkownikami ruchu drogowego oraz na bieżąco dowiadywać się o utrudnieniach. CB radio AM czy FM? Sprawdź to!

Co oznacza AM i FM?

Chcesz zakupić CB radio? Szukasz przydatnych informacji? Co wybrać CB radio AM czy FM? Na początek dowiedz się, co oznaczają te skróty. Są to rodzaje emisji. AM to modulacja amplitudy, natomiast FM jest modulacją częstotliwości. Ta pierwsza jest najbardziej popularna w Polsce oraz wielu krajach europejskich. To ona obowiązuje na podstawowej czterdziestce. Druga charakteryzuje się mniejszą ilością zakłóceń oraz (niestety) gorszym zasięgiem. Warto znać te parametry. Informacje na temat AM/FM przydadzą ci się podczas ustawiania sprzętu.

Na jaką częstotliwość ustawić CB radio?

CB radio, AM czy FM? To pytanie zadaje sobie wielu kierowców, kiedy przystępuje do strojenia urządzenia. Zanim wybierzesz odpowiednią częstotliwość, dokładnie obejrzyj wyświetlacz. Przyjrzyj się oznaczeniom przycisków, sprawdź ich funkcje w instrukcji obsługi. Zanim włączysz radio, dłużej przytrzymaj przycisk „F”, następnie uruchom odbiornik i dopiero teraz puść guzik z literką „F”. Kolejnym krokiem jest wybór kraju (PL oznacza Polskę). Teraz wyłącz radio. Przyszedł czas na wybór częstotliwości. Jak już to zostało wspomniane, w kraju obowiązuje AM. Włącz radio, kliknij przycisk z napisem AM/FM, na wyświetlaczu ustaw AM.

Twoje CB radio nie ma przycisku AM/FM. Spokojnie. W takim razie zakupiłeś model, który pracuje tylko na modulacji amplitudy, czyli AM. Oznacza to, że możesz pominąć jej wybór, kiedy będziesz nastrajał odbiornik.

Czym jest podstawowa czterdziestka?

Wiesz już jak ustawić CB radio AM czy FM. Teraz zapoznaj się z informacjami dotyczącymi tzw. podstawowej czterdziestki. Jest to pasmo częstotliwości, które w Polsce jest przeznaczone do łączności dla użytkowników urządzeń CB. To 40 kanałów, oddalonych od siebie o 10 kHz, które służą kierowcom do komunikacji. Kanały możesz wyszukiwać podczas jazdy samochodem przy pomocy pokrętła lub przycisku (wszystko zależy od posiadanego przez ciebie modelu).

Kanały, które warto znać

Jakie kanały warto znać? Które częstotliwości przydadzą ci się w trasie? Kanał 2 wykorzystują taksówkarze do wzajemnej łączności. Podczas korzystania z CB radia, warto wiedzieć, że kanał 9 to częstotliwość ratunkowa. Służy do wezwania pomocy lub poinformowania o niebezpiecznej sytuacji, której jesteś świadkiem. Kanał 19 służy do przekazywania sobie informacji na temat sytuacji na trasie. Natomiast kanał 28 zwany także wywoławczym służy do wywołania rozmówcy. Następnie kierowcy przechodzą na inną częstotliwość, by kontynuować rozmowę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl