1px

Częstotliwość CB radia – co warto wiedzieć?

0

CB radio przeżywa w Polsce drugą młodość. Coraz więcej kierowców decyduje się na zakup i montaż w swoim aucie tego urządzenia. Nazwa CB pochodzi od angielskiego skrótu Citizens Band Radio i tłumaczy się ją jako Radio Obywatelskie. Wielu właścicieli pojazdów ma wątpliwości, czy CB radio jest w Polsce legalne i jaka częstotliwość CB radia jest dozwolona.

Czy CB radio jest legalne w Polsce?

Według rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 lipca 2004 r. (Dz. U. Nr 169, poz. 1774) nie jest wymagane posiadanie pozwolenia radiowego na używanie CB radia w zakresie częstotliwości 26,96-27,41 MHz pracujących z modulacją częstotliwości lub amplitudy (FM/AM/SSB) z mocą wyjściową nadajnika do 4W dla FM i AM oraz z mocą 12W dla SSB.

Co to jest podstawowa czterdziestka?

Często podczas czytania informacji dotyczących częstotliwości CB radia możesz spotkać się z określeniem podstawowa czterdziestka. Co to znaczy? Istnieje międzynarodowy podział na zakresy częstotliwości CB radia. Są one oznaczone literami: A, B, C, D, E (każdej literze odpowiada określone pasmo częstotliwości). W każdym zakresie znajduje się 40 kanałów. W Polsce do użytkowania CB radia został przeznaczony zakres częstotliwości C (26,96-27,41 MHz) i to właśnie jest podstawowa czterdziestka, czyli dostępne kanały radiowe oddalone od siebie co 10 kHz.

Częstotliwość CB radia – przydatne kanały specjalne

CB radio jest niezwykle przydatne nie tylko do komunikacji między uczestnikami ruchu drogowego. Istnieje kilka kanałów specjalnych, które zarezerwowane są do użytkowania w nadzwyczajnych sytuacjach. Jesteś świadkiem wypadku? W trakcie jazdy samochodem zauważyłeś, że ktoś potrzebuje pomocy? Sam znajdujesz się w niebezpieczeństwie? Ustaw częstotliwość CB radia na 27,060 MHz, to pasmo kanału 9, który jest kanałem ratunkowym i umożliwia wezwanie pomocy.

Jesteś zmęczony długą podróżą? Chcesz znaleźć partnera do rozmowy? Skorzystaj z kanału 28 (27,280 MHz), który jest kanałem wywoławczym i pomoże ci znaleźć rozmówcę. Potem wystarczy zmienić kanał, by móc prowadzić swobodną konwersację.

Kanał 2 (26,970 MHz) to kanał przeznaczony do wzywania taksówek i kontaktów między kierowcami taxi.

Jaka częstotliwość CB radia przyda się w trasie?

Jedziesz w długą podróż? Koniecznie zamontuj w swoim samochodzie CB radio. Urządzenie może okazać się lepsze w planowaniu trasy niż niejedna aplikacja internetowa. Częstotliwość CB radia 27,180 MHz, to kanał 19, nazywany popularnie kanałem drogowym. Kierowcy wykorzystują go do informowania się o sytuacji na drodze. Często informacje o utrudnieniach od innych zmotoryzowanych wyprzedzają te dostępne w najlepszych aplikacjach drogowych.

uj Komentarze do wpisu (0)

1pxJesteśmy przedstawicielem Presidenta
11
1pxPromocje!
Podpórka ogrodowa 3 części wys. 60cm
Podpórka ogrodowa 3 części wys. 60cm

38,89 zł

Cena regularna: 49,64 zł

Najniższa cena: 49,64 zł
szt.
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl