Jak pielęgnować róże? Kilka porad, które pomogą ci w ogrodzie

Piękno róż potrafi oczarować każdą osobę. Są idealnym prezentem dla ukochanej, sprawdzają się również jako niezwykła ozdoba w domu lub na podwórku. Dlatego szanujący się ogrodnik powinien zasadzić te piękne kwiaty w swoim ogródku i dbać o nie z należytą starannością. Jak pielęgnować róże, by wyglądały jak najlepiej? Pomożemy Ci osiągnąć zamierzony efekt.

Chcesz zadbać o róże? Wybierz miejsce i czas 

Istnieją dwa okresy, w których najlepiej zająć się sadzeniem róż. Pierwszym z nich jest październik, drugi rozpoczyna się wraz z końcówką marca i ciągnie się aż do ostatnich dni kwietnia. Który z tych przedziałów najlepiej wybrać? Wszelkie poradniki są tutaj jednomyślne – najlepiej zasadzić kwiaty w październiku. Będą się one wtedy szybciej rozwijały, gdy nadejdą ciepłe dni. Musisz jednak uważać, aby ich nie przemrozić. Zadbaj więc o odpowiednie okrycie na czas zimy.

Sama pora roku to jeszcze nie wszystko. Róże potrzebują światła słonecznego, które będzie do nich nieustannie napływać przez przynajmniej 6 godzin dziennie. Są oczywiście gatunki, które doskonale poradzą sobie w bardziej zacienionych miejscach, jednak większość róż potrzebuje pełnego słońca, aby bez problemu rozkwitnąć. Dopiero gdy to się stanie, będziesz się mógł zająć ich pielęgnacją.

Jak zaopiekować się różą? Pamiętaj o przycinaniu i nawadnianiu

Podczas przycinania powinieneś pozbyć się najsłabszych pędów. Dzięki temu zostawisz miejsce dla silniejszych części róży, które ładnie i bezproblemowo zakwitną. Należy się również pozbyć suchych pędów, które trzeba przycinać aż do zdrowego miejsca. Taki rytuał powinieneś powtarzać raz w roku, na wiosnę. W tym wypadku to jesień jest tym gorszy okresem, ponieważ zbyt wczesne przycinanie może tylko osłabić Twoją roślinę. Pamiętaj także, że każda odmiana róży wymaga odrobinę innego podejścia. Powinieneś więc zwrócić uwagę na gatunek, który aktualnie hodujesz i dobrać do niego odpowiednią pielęgnację.

Róże należy również odpowiednio nawadniać. Nie musisz tego robić często, ale pamiętaj by każdorazowo dostarczać im dużą ilość wody, która dojdzie do głębszych warstw gleby. Podlewanie należy dostosować także do pory roku i warunków, jakie panują na zewnątrz. A do jej podlewania warto używać wody deszczowej, ponieważ ta z wodociągu jest twardsza i może wyrządzić krzywdę Twoim kwiatom.

Pielęgnacja róży to sama przyjemność!

W ogrodzie nic nie przychodzi łatwo. Kwiaty rosną przez długi czas i dopiero po kilku miesiącach możemy zobaczyć ostateczny efekt naszej pracy. Czy to jednak wada? W żadnym wypadku! Opiekowanie się tak pięknymi kwiatami jak róże, to sama przyjemność, a obserwowanie ich rozwoju to nagroda sama w sobie. A my mamy nadzieję, że Ty również odkryjesz piękno w ich pielęgnacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl