Jak zamontować antenę CB z podstawą magnesową? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Decydując się na CB radio, pamiętaj, że sam sprzęt to tylko połowa sukcesu! Równie ważna jest jego antena. To właśnie od niej zależy zasięg radia, poziom ewentualnych zakłóceń i komfort użytkowania urządzenia. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest antena magnetyczna. Jak zamontować antenę CB z podstawą magnesową i czym różni się ona od tej, mocowanej na stałe? Sprawdź, co musisz wiedzieć, by wszystko działało zgodnie z planem!

Antena magnetyczna a antena na stałe

Czym różni się antena magnetyczna od anteny montowanej na stałe? Ta pierwsza jest rozwiązaniem wyjątkowo wygodnym. W każdej chwili możesz ją ściągnąć, przełożyć na inny pojazd, czy schować do bagażnika. Jej główną wadą jest to, że nie może być stosowana w przypadku pojazdów z karoserią z kompozytu lub aluminium. Antena montowana na stałe zapewnia lepszą jakość odbioru, jednak jej mocowanie jest nieco bardziej wymagające i wymaga zrobienia dziury w dachu lub zakupu specjalnego uchwytu. Jak zamontować antenę CB, jeśli zdecydujesz się na model z podstawą magnesową?

Jak zamontować antenę CB?

Zastanawiasz się, jak zamontować antenę CB z podstawą magnesową, by zapewnić najlepsze osiągi sprzętu? Zaleca się zamocowanie jej na symetrycznym środku dachu pojazdu. W przypadku montażu na tylnej klapie lub na masce istnieje ryzyko nieco gorszego odbioru i nadawania. Niektóre modele wyposażone są w dodatkową folię aluminiową, która poprawia działanie anteny i ułatwia jej dostrojenie. Zwróć na to uwagę, ponieważ w zależności od sprzętu może on wymagać podklejenia folii pod podstawkę.

Montaż anteny CB a ochrona lakieru

Nieodpowiednie mocowanie sprzętu może skończyć się uszkodzeniem lakieru. Jak zamontować antenę CB, by go uniknąć? Z pewnością warto wykorzystać podkładkę. W zależności od samego sprzętu możesz wykorzystać dwa rodzaje zabezpieczenia:

– podkładkę gumową – pamiętaj, by montować ją tylko na czystym lakierze, w innym przypadku możesz spowodować jego zarysowanie;

– podkładkę bezbarwną – zaleca się, by montować ją na czystej i odtłuszczonej powierzchni, jej średnica powinna być większa niż średnica podstawy magnesowej – pamiętaj, że ze względu na utratę właściwości kleju należy wymieniać ją raz na trzy miesiące.

Montaż anteny CB a przewody

Podczas instalacji sprzętu zwróć uwagę na przewody. Jak zamontować antenę CB, by uniknąć problemów w tym aspekcie? Pamiętaj, że przewód powinien mieć kilka cm luzu i nie może być napięty. W innym przypadku podczas użytkowania pojazdu możesz go nieumyślnie wyrwać z podstawy magnetycznej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl