Posiadanie CB radia jest nadal potrzebne kierowcom ciężarówek, pracownikom budowy lub osobom, które dużo podróżują po kraju. Zakup CB radia to dopiero początek. Bardzo ważny jest również jego prawidłowy montaż. Czytaj dalej i sprawdź, jak wykonać tę pracę w podstawowym zakresie.
Znajdź dobre miejsce dla radia. Pamiętaj, bezpieczeństwo jest najważniejsze!
Najważniejszym punktem montażu CB radia jest wybór miejsca, w którym chcesz je przymocować. Pamiętaj, że musi być ono przede wszystkim bezpieczne. Najlepiej, aby znajdowało się w wygodnym do obsługi miejscu. Nie może przeszkadzać w czasie kierowania oraz wymagać schylania się lub wyginania, żeby przełączyć kanał lub dać głośniej. Bardzo ważny jest również dostęp do tak zwanej gruszki, czyli mikrofonu. Optymalnym miejscem jest lokalizacja pod ręką, która nie wymaga nadmiernego odrywania rąk od kierownicy. Popularnym schowkiem na CB radio, szczególnie w starszych samochodach jest przestrzeń pomiędzy przednimi fotelami. Często wybieranym rozwiązaniem jest także montaż przy konsoli środkowej. Bardzo profesjonalnym umiejscowieniem jest dedykowana podsufitka z kieszenią na radio.
Przygotuj klucze i wkręty, którymi wykonasz otwory
Najczęściej montaż CB radia łączy się z wykonaniem kilku otworów i użyciem podstawowego zestawu kluczy, dlatego warto mieć je przy sobie. Mile widziane będą również klucze płasko oczkowe i śrubokręty, śruby i wkręty oraz elektryczna wiertarka. Takie akcesoria przydadzą Ci się, gdy zdecydujesz się na przymocowanie CB radia do konsoli środkowej. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest próba wsadzenia “na wcisk” pomiędzy fotelami. Trzeba tylko zwrócić uwagę, żeby nie pognieść tapicerki i nie uszkodzić pianki w fotelu.
Montaż CB radia to również profesjonalna kalibracja urządzenia
Odpowiednio skalibrowane urządzenie jest podstawą dobrego montażu CB radia. Od jego właściwych parametrów zależy zasięg oraz jakość nadawania i odbioru sygnału. Dlatego po zakupie sprzętu warto wybrać się do samochodu. Podłączyć wszystko dość prowizorycznie i przy pomocy reflektometru oraz konsultacji z osobami na wybranym kanale dostroić antenę z radiem tak, żeby zapewniała optymalne parametry. Gdy wszystko jest już skalibrowane, możesz przystąpić do finalnego montażu zgodnie z instrukcją obsługi producenta lub własnym pomysłem. Pamiętaj także o estetyce, dlatego warto pod uszczelkami i plastikowymi osłonami ukryć okablowanie. Wtedy cała instalacja wygląda bardzo profesjonalnie.