1px

Gwiazda czy trójkąt i jak się to ma do grzałek?

0

Grzałki "trójfazowe" występują z sześcioma przyłączeniami do przewodów zasilających.

Każda z grzałek ma dwa przyłączenia.

Przyjęło się że grzałki typu 3x... są to grzałki każda na 230 V, czyli każdą z nich z osobna można podłączyć pod jedną fazę lub jak kto woli - zwyczajnie do gniazdka 230 V.

Dlatego jeżeli występują jako 3x... to można je połączyć do instalacji trójfazowej ale tylko i wyłącznie tak żeby każda była zasilana napięciem 230 V czyli z punktu widzenia elektryka trzeba zewrzeć po jednym końcu każdej grzałki i podłączyć je do tzw. trójfazowego "zera" a pozostałe należy podłączyć każde do innej fazy.

W ten sposób "obciążamy" przewód "zero"  ale jeżeli wszystko jest dobrze wykonane to w rzeczywistości ten przewód nie jest bardzo obciążony.

W niektórych grzałkach "trójfazowych" czyli 3x... końce grzałek są zgrzane na stałe żeby nie popełnić błędu i nie podłączyć grzałki międzyfazowo - czyli na 400 V.

Określenie gwiazda - trójkąt stosuje się do silników elektrycznych ale w tym przypadku też można sobie to wyobrazić

- gwiazda - kiedy zwieramy po jednym styku każdej grzałki, podłączamy do "zera" a pozostałe końce do poszczególnych faz, osiągamy przez to podłączenie każdej z grzałek do napięcia 230 V.

- trójkąt - kiedy pomijamy przewód "zero", łączymy styki dwóch sąsiednich grzałek i tworzymy coś w rodzaju trójkąta, podłączamy te połączone styki do poszczególnych faz i mamy podłączenie międzyfazowe - 400 V.

Należy dodać, że jeżeli grzałka została zaprojektowana na pacę 3x230V i ma osiągać moc 3x2000W to taką moc osiąga na tym napięciu, często spotykam się z pytaniem, czy można grzałkę 3x230v podłączyć na 3x400v - praktycznie i teoretycznie się da, klienci mówią, że wtedy to ona dobrze grzała, tak, ale wtedy nie miała mocy 3x2000w tylko o wiele więcej, bo była zasilana napięciem 3x400v!

Często spotykam się też z zapytaniem, czy można zamówić taką grzałkę 3x400V - owszem da się taką zamówić, ale zaraz potem pytam o moc i pada odpowiedź - no ... taka sama - 3x2000W - no to taka grzałka czy 3x2000w na 230V czy 3x2000w na 400V będzie grzała dokładnie tak samo, będzie się jedynie różnić konstrukcją.

Jedynym argumentem przemawiającym za zastosowaniem grzałki 3x400V o takiej samej mocy jak 3x230V jest to, że do grzałki 3x400V potrzeba jest zastosowania przewodu zasilającego o wiele mniejszym przekroju.

uj Komentarze do wpisu (0)

1pxJesteśmy przedstawicielem Presidenta
11
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl