1px

Gałki i przełączniki w CB radio - co i do czego służy

0

 

Gałki:


Volume - głośność - no comment

Squelch - funkcja do odsłuchu nie ma wpływu na nadawanie, "redukcja szumów" jak to mówią niektórzy, squelch nie redukuje szumów według mnie, jak jest na min to nic nie redukuje a jak go skręcimy w kierunku max to zależnie od nastawu odcina wszystko łącznie z pożądanym sygnałem, także nie mówmy że jest to redukcja szumów a redukcja wszystkiego.
Przekręcając go w stronę max - powiedzmy pół obrotu, radio milknie, przebiją się mocniejsze sygnały ale razem z nimi radio puści wszystko w pełnej mocy - szumy też. Mówiąc krótko jest cicho jak squelch jest ustawiony na pewien nastaw, jeżeli sygnał dochodzący przekroczy nastaw squelcha radio puszcza wszystkie sygnały. Tą funkcję mają wszystkie radia tak samo jak volume ! Radio przestaje odbierać jak squelch jest na max.

Rfgain - funkcja do odsłuchu nie ma wpływu na nadawanie, bardziej kulturalna, pożądana i szlachetna funkcja, wyjściowo powinna być ustawiona na max, skręcając w kierunku min - ja to nazywam skracamy wirtualnie antenę czyli zaczynamy mniej odbierać ale cały czas coś odbieramy. W miejscach gdzie jest bardzo dużo sygnałów i nakładają się, albo mamy więcej szumów a szum oznacza słaby sygnał z dalekiej odległości, mając rfgaina przykręcamy go w kier. min i wtedy odcinamy płynnie słabsze sygnały które stają się cichsze w miarę kręcenia na min. mocne sygnały dochodzą do nas cały czas tak samo. Przy dość dużym skręceniu radia rfgain na min - radio przestaje odbierać w ogóle. Polecam ustawić Rfgaina na kanale na którym aktualnie nikt nie nadaje tak żeby słyszeć minimalny szum ale nie męczący i przejść na 19, można skręcić tak żeby nie było żadnego szumu. Czasami występuje jak przełącznik LO/DX - Alan 18

Micgain - głośność mikrofonu - funkcja tylko i wyłącznie do nadawania - powinna być na max praktycznie zawsze, jeżeli nie chcemy żeby nas daleko słyszeli to skręcamy go w kierunku na min. funkcja przydatna jak jedziemy w dwa samochody. nie ma nic wspólnego z mocą, skręcony na min wycisza całkowicie mikrofon a moc z radia idzie taka sama. (Herbert, Valery, JFK, Wilson, Alan 18, Alan 28)

Tone - funkcja do odsłuchu nie ma wpływu na nadawanie, regulacja barwy dźwięku, przydatna funkcja ponieważ szumy i zakłócenia są to dźwięki o wysokiej częstotliwości - jak przejdziemy bardziej w basy to pozbywamy się części szumów, tym możemy kręcić i zawsze będziemy słyszeli i nadawali. (Herbert, JFK)

Power - funkcja tylko i wyłącznie do nadawania, moc nadawania radia - przeważnie w postaci pokrętła (JFK) ale czasami może być przełącznik LO/HI - ręczniaki, pozycja wyjściowa max, przy skręceniu min. radio przestaje nadawać.

Band - pokrętło służące do zmiany band, czyli kolejnych czterdziestek, radia proste mają jedną czterdziestkę od 26,960 Mhz do 27,400 Mhz, bardziej skomplikowane mają 3 czterdziestki jedna w górę i jedna w dół od tego co podałem, czasami mówi się jedna w górę jedna w dół albo "boki" raz w prawo raz w lewo. Radia bardzo dobre (Herbert II, wstęgowce Jackson, Lincoln ... ) mają jeszcze więcej band 5 i 6 do 10.
Co jest ważne to żeby nadawać na "bandach" trzeba mieć bardzo dobrą antenę szeroko pracującą, przeważnie bandy są do używania na bazach czyli w domach na antenach bazowych czyli np. 5,5 m wysokości. żeby radio było w częstotliwości od 26,960 Mhz do 27,400 Mhz czyli na "podstawie" pokrętło należy ustawić na MID (JFK) lub na "B" (Grant) lub na "D" (Jackson).

SWR cal - w radiach z pomiarem SWR czasami jest konieczność wyregulowania SWR - radio przełączamy przełącznikiem na SWRcal i wciskamy mikrofon - za pomocą pokrętła SWRcal ustawiamy wskaźnik na CAL - w prawej strony skali, po czym przełączamy radio na tryb pomiaru SWR i wciskając mikrofon patrzymy na mierniku (s-metrze) jaki jest SWR.


Coarse - zgrubne ustawienie częstotliwości ba bardziej zaawansowanych radiach (Jackson) służy do nadawania i odbioru na wstęgach

Clarifier - dokładne dostrojenie częstotliwości

USB/LSB/AM/FM/CW - przełącznik w radiach wstęgowych do zmian rodzaju nadawania i odbioru, bardziej zaawansowana funkcja, radia raczej do domu (Jackson, Lincoln, Grant, Alan 87) W Polsce w samochodach używamy AM.

Przyciski:

AM/FM - Uwaga - nadawanie i odbiór! Zmiana rodzaju modulacji - AM modulacja amplitudy, FM - modulacja częstotliwości, w Polsce używany AM. Przejście na FM nie uszkadza radia ale my źle słyszymy tych co są w AM i oni nas też bardzo źle słyszą.


19 - szybkie wywołanie kanału 19, przydaje się jak chcemy z kimś szybko pogadać na innym kanale to wtedy nie szukamy gałką od kanałów tylko wyłączamy te przycisk i przechodzimy automatycznie na wcześniej ustawiony kanał - wcześniej musimy ustawić kanał na którym będziemy chcieli gadać - powiedzmy 25 potem wciskamy 19 i słuchamy jak chcemy z kimś pogadać na 25 to wołamy żeby przeszedł na 25 i tylko wyciskamy przycisk i już jesteśmy na 25.

9 - szybkie wywołanie kanału 9, dawniej kanał ratowniczy, teraz nie używany - działa tak jak 19

ANL - funkcja do odsłuchu nie ma wpływu na nadawanie, redukuje zakłócenia i to naprawdę redukuje, chodzi tu o zakłócenia które emituje instalacja elektryczna samochodu a odbiera antena i nie pomogą tu żadne filtry, w niektórych radiach działa dobrze a w niektórych gorzej ale zawsze się przydaje. Eliminuje lub zmniejsza zakłócenia które mogą być słyszane u nas w cb a emitowane mogą być z innego samochodu stojącego obok, czyli elektrycznie odizolowanego. Jeżeli radio nie daje sobie rady z takimi zakłóceniami to lepiej wymienić jest radio niż szukać przyczyny w samochodzie, czasami najtańszą metodą jest wymiana świec zapłonowych lub kabli ale źródeł może być wiele - alternator, pompa paliwa, ksenony niefachowo założone.

NB - funkcja do odsłuchu nie ma wpływu na nadawanie, redukuje zakłócenia roznoszące się po instalacji elektrycznej - od wycieraczek, dmuchawy itp. mniejszy problem - zawsze można też to urządzenie wyłączyć :)

Hi-cut - funkcja do odsłuchu nie ma wpływu na nadawanie, odcina wysokie częstotliwości - mają to naprawdę dobre radia (Herberty) - działa podobnie jak pokrętło Tone ale przełącznik jest skokowy, w połączeniu z pokrętłem Tone daje zaskakujące efekty.

PA - funkcja tylko i wyłącznie do nadawania, - przełączamy radio na nadawanie na tubę czyli na zewnętrzny megafon - oczywiście jeżeli takowy posiadamy powinien być podłączony z tyłu radia w gniazdo PA - wtyczka mały JACK mono, z doświadczenia powiem że jak chcemy żeby było nas słychać dosyć głośno to musielibyśmy mieć dodatkowy wzmacniacz, bez niego będzie można co najwyżej pokrzyczeć na przechodniów, w zamkniętych samochodach kierowcy nas mogą nie usłyszeć. nie wiem jak wygląda strona prawna stosowania tego rodzaju sprzętu.

SWR - Pomiar SWR czyli dostrojenia anteny, służy raczej do poglądowego sprawdzenia anteny niż dokładnego strojenia (Herbert, JFK)

SWRcal - służy do ustawienia radia w tryb kalibracji miernika SWR (Herbert tego nie posiada, zastosowane np. w JFK)

F - w nowych radiach służy do wyboru kraju czyli dostosowaniu radia do panujących w danym kraju przepisów, my Polacy zawsze używamy modulacji AM, nasze kanały kończą się na "0" i nadajemy z mocą 4W, w innych krajach może być różnie nadają w FM na pewno w "5" i 4W ale w FM bo czasami mają tylko dopuszczony 1W w AM. My poza granicami też powinniśmy się do tego zastosować ale chyba nikt na to nie patrzy. Za granicą Polacy są na kanale 28 AM i w "0".

Scan - tylko odbiór, służy do skanowania danej bandy - po wciśnięciu tego przycisku musimy przekręcić squelch żeby odciął sygnał, wtedy kanały zaczynają się zmieniać w górę i jak radio napotka sygnał to się zatrzymuje. (alan 28, Herbert II)

DW - nasłuch dwóch kanałów coś w rodzaju skanowania ale zawsze jednym kanałem jest kanał 19, będąc na kanale np 25 wciskamy przycisk DW przy przykręconym squelch radio zaczyna przerzucać kanały 25 i 19 na przemian aż nie złapie sygnału. Jeżeli będziemy na 19 i wciśniemy DW radio zacznie przerzucać kanały 19 i 9. (Herbert II)


DIM - przyciemnienie wyświetlacza - przydatne w nocy, (Valery, Uniden PRO540)

+10khz - "dziury", podstawa czyli od 26,960 Mhz do 27,400 Mhz jest podzielona na 40 kanałów co 10 Khz ale w niektórych miejscach kanały są oddalone o 20 Khz - ten przycisk umożliwia nam wejście w "dziury" i bycie prawie niesłyszalnym dla innych użytkowników którzy nie mają tej funkcji, przydatne na bazie lub kiedy jedziemy w dwa lub więcej samochodów (Jackson)

 

uj Komentarze do wpisu (0)

1pxJesteśmy przedstawicielem Presidenta
11
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl